Jeszcze kilka lat temu drukarka 3D kosztowała od 40 tysięcy złotych wzwyż. Ponieważ w 2008 roku zakończyła się ochrona patentowa, ceny drukarek znacznie spadły, upowszechniając jednocześnie druk 3D. Drukarki 3D umożliwiają drukowanie obiektów z tworzyw sztucznych w trójwymiarze poprzez nakładanie warstw materiału według projektu z komputera. Metoda ta pozwala na przykład drukować zabawki, ozdoby, ale też prototypy urządzeń mechanicznych, części ubioru, a nawet elementy konstrukcyjne domów czy samochodów.
Technologia wydruku 3D jest nowoczesną formą drukowania różnego typu przedmiotów poczynając od rzeczy codziennego użytku, poprzez artykuły medyczne, na… samochodach kończąc.
Niemal codziennie pojawiają się nowe informacje na temat unowocześnienia i uświetniania drukarek 3D. Błyskawicznie powiększa się ilość produktów, oraz pula materiałów, z których możemy korzystać w druku. Jeszcze kilka lat temu drukarka jako opatentowane novum nie była w powszechnym użytku. Obecnie, zarówno ze względu na cenę i jak i rosnące zapotrzebowanie, zainteresowanie tym urządzeniem jest coraz większe.
Drukarki 3D staną się w najbliższym czasie powszechny narzędziem pracy. Oprócz masy wyprodukowanych rzeczy największe zainteresowanie wzbudził wydrukowany…samochód.
Firma Local Motors zorganizowała na targach International Manufacturing Technology Show 2014 prezentację, podczas której wydrukowano samochód. Drukowanie auta trwało 44 godziny. Do stworzenia około 40 części wykorzystano jedną z większych drukarek 3D, która powstała w wyniku współpracy Oak Ridge National Laboratory i firmy Cincinnati Incorporated. Te części samochodu jak silnik, opony, czy zawieszenie, oczywiście nie zostały wydrukowane tylko dołączone do wydrukowanych elementów – tworząc jedną całość.
Według pracowników firmy, koncepcja drukowania aut wydaje się być bardzo dobrym rozwiązaniem ze względu zarówno na oszczędność czasu, jak i koszty produkcji.
Ciekawe jak wygląda sytuacja z rejestracją takiego pojazdu i jego ubezpieczeniem.
Skomentuj