Słowacja to popularny kierunek wśród miłośników narciarstwa. Dobrze przygotowane bazy narciarskie i infrastruktura z roku na rok zachęca naszych rodaków do odwiedzenia tego kraju. Planując wyjazd na słowackie stoki trzeba pamiętać jakie przepisy obowiązują na lokalnych drogach. Sprawdź przewodnik po autostradach na Słowacji i poznaj jakie przepisy obowiązują w tym kraju.
Na Słowacji obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h w obszarze zabudowanym i 90km/h w obszarze niezabudowanym. Na autostradach i drogach ekspresowych musimy poruszać się z minimalną prędkością 80 km/h i nie większą niż 130 km/h.
Wjeżdżając na teren Słowacji trzeba zadbać o kilka kwestii związanych z obowiązkowym wyposażeniem samochodu. Każdy pojazd podczas jazdy musi mieć włączone światła mijania. Zimą, gdy na drodze znajduje się warstwa śniegu, lodu lub występuje gołoledź, to pojazd musi być wyposażony w opony zimowe. Samochody osobowe i ciężarowe do 3,5 t muszą posiadać opony zimowe na wszystkich osiach. Natomiast pojazdy, które przewożą ładunki lub osoby musza posiadać opony zimowe co najmniej na jednej osi. Bez względu na warunki atmosferyczne w „zimówki” muszą być wyposażone samochody ciężarowe i autobusy od 14 listopada do 30 kwietnia.
Do obowiązkowego wyposażenia zaliczamy m.in.:
Jeśli chodzi o zakazy to na Słowacji obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu przed jazdą i w jego trakcie. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0 promili. Wysoki mandat można również dostać za rozmowy w trakcie jazdy przez telefon komórkowy. Dopuszczalne jest tylko korzystanie z zestawu głośnomówiącego.
Ile wynoszą mandaty? Za popełnienie wykroczenia dotyczącego bezpieczeństwa i płynności w ruchu, przez który doszło do wypadku trzeba być przygotowanym na mandat w wysokości od 150 do nawet 800 euro. Oprócz tego może zostać nałożony na kierowcę zakaz prowadzenia pojazdów nawet do 3 lat.
O czym należy jeszcze pamiętać? Mandaty wystawione dla cudzoziemców muszą być zapłacone na miejscu gotówką. Za złe parkowanie zakładane są blokady na koła lub pojazd zostaje odholowany. Na Słowacji obowiązuje zakaz używania antyradarów. Dzieci poniżej 12 roku życia i do wzrostu 150 cm muszą być przewożone w specjalnym foteliku i nie mogą siedzieć na przednim miejscu.
W roku 2018 do przejazdu autostradami lub drogami szybkiego ruchu niezbędne jest wykupienie winiety. Od końca 2015 roku na Słowacji obowiązuje system elektronicznych winiet. Dzięki temu nie trzeba naklejać winiety na szybę, a zakupu możemy dokonać za pośrednictwem internetu. Przypominamy, że każda winieta jest konkretnie przypisana do numeru rejestracyjnego.
Winietę na Słowację można wykupić m.in. na 10 dni, 30 dni lub na cały rok. Ile one kosztują?
Dla samochodu osobowego do 3,5 t ceny wyglądają następująco:
Winiety dla zespołu pojazdów do 3,5 t:
Winieta dla zespołu pojazdów powyżej 3,5 t:
Opłata za przejazd obowiązuje na 633 km autostrad i drogach szybkiego ruchu. Wyłączone natomiast są opłaty na obwodnicach takich miast jak: Bratysława, Doliny Kubin, Czadca, Bańska Bystrzyca, Twardoszyn, Tornal’a.
Jak wykupić winietę? Możesz to zrobić przez internet lub skorzystać ze specjalnej dedykowanej aplikacji o nazwie „eznamka”. Oprócz tego winiety dostępne są w automatach samoobsługowych, które znajdują się na przejściach granicznych lub stacjach benzynowych. Takie punkty są oznaczone nazwą eznamka lub emyto.
Wyjeżdżając na narty należy zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Pamiętaj, że na stoku może zdarzyć się wszystko. Jeżeli w wyniku wypadku będziesz potrzebował specjalistycznej pomocy (np. transport helikopterem, pomoc medyczną, ambulatoryjną itp.) to za wszystko będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Warto więc zadbać o kompleksowe ubezpieczenie narciarskie podczas takiego wyjazdu. Nie wiesz co wybrać? Skontaktuj się z ekspertami SuperUbezpieczenia.pl, którzy doradzą, odpowiedzą na każde Twoje pytanie i znajdą dla Ciebie polisę, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Po więcej szczegółów zadzwoń pod numer 720 221 221 lub wejdź na www.superubezpieczenia.pl.
Skomentuj