Senat przegłosował zmiany zaostrzające przepisy ruchu drogowego. Teraz trafią one do podpisu prezydenta i wejdą w życie po okresie przygotowawczym.
Oznacza to, że kierowcom za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym grozi utrata prawa do kierowania pojazdem na okres trzech miesięcy. Jeśli ten zignoruje karę i nadal będzie kierował samochodem, kara ta zostanie przedłużona na okres do pół roku. W przypadku kiedy sytuacja się powtórzy, prawo jazdy zostanie odebrane.
Zaostrzono również przepisy dla pijanych kierowców. Zgodnie z nowelizacją nietrzeźwi kierowcy kierowani będą do sądu, a wraz z zatrzymaniem prawa jazdy dostaną dotkliwe kary finansowe. Kara za jazdę po pijaku to 5 tys. złotych, które przekazywane będą na Fundusz Osób Pokrzywdzonych. Kara dożywotniego zakazu jazdy przewidziana jest dla tych, którzy ponownie wsiądą za kółko w stanie nietrzeźwym. Kiedy kierowca prowadzi bez prawa jazdy, gdyż wcześniej mu je odebrano – może spędzić w więzieniu 2 lata.
Resorty przygotowujące zmiany chcą bowiem, by prowadzenie samochodu bez uprawnień – jeśli odbierze je sąd – było traktowane jako przestępstwo, a nie – jak dotychczas – wykroczenie.
Kolejne zmiany dotyczą sytuacji, kiedy kierowcy przewożą więcej osób, niż przewiduje to dowód rejestracyjny. Tu również przewiduje się zabranie prawa jazdy na okres trzech miesięcy, jeśli podczas kontroli okaże się, że w samochodzie jest więcej osób niż dopuszcza to prawo.
Skomentuj