Kliknij i zobacz więcej!

Superubezpieczenia.pl

Odszkodowanie za utratę wartości handlowej

Wiadomym jest fakt, że samochód po wypadku znacznie traci na wartości. Nawet jeśli dokonamy  wszelkich starań w jego naprawie, która zostanie wykonana wzorcowo, auto nigdy już nie odzyska wartości jaką miało sprzed wypadku. Mało osób ubiegających się o odszkodowanie po wypadku, wie, że można żądać odszkodowania za utratę wartości handlowej posiadanego samochodu.

Ubezpieczyciel w trakcie likwidacji  szkody powinien wyrównać różnicę pomiędzy wartością auta sprzed i po wypadku. Każda sprawa związana z tym rodzajem odszkodowania  traktowana jest indywidualnie przez ubezpieczyciela. Sytuacja taka odnosi się w szczególności do nowych samochodów, kiedy uszkodzone auta ma poniżej 6 lat.

Zasady ustalania utraty wartości handlowej zostały określone w dokumencie Instrukcja określania rynkowego ubytku wartości pojazdów nr 1/2009 z dnia 12 lutego 2009, które  opracowało Stowarzyszenie Rzeczoznawców Samochodowych Ekspertmot. Dokument ten przewiduje szczegółowo opisane metody wyliczeń i stanowi jedyny usystematyzowany zbiór wytycznych, które wskazują, jak ustalać ubytek wartości handlowej pojazdu po kolizji.

Według dokumentu czynniki, które wpływają na wartość utraty handlowej to przede wszystkim:

1. wartość rynkowa pojazdu przed kolizją,

2. liczba miesięcy użytkowania pojazdu,

3. stopień uszkodzenia nadwozia i/lub ramy,

4. całkowity koszt naprawy pojazdu.

To unaocznia fakt, że  odszkodowanie z OC sprawcy za utratę wartości handlowej będzie tym wyższe, im  pojazd był bardziej droższy, nowszy i w większym stopniu uszkodzony.

 

Polub ten artykuł!

Skomentuj

Odszkodowanie za utratę wartości handlowej

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x