Nasz kraj wiedzie prym w ilości wypadków samochodowych. Równie niechlubne są statystyki dotyczące kierowców, którzy będąc pod wpływem alkoholu, lub innych odurzających substancji uciekają z miejsca wypadku, który spowodowali. Jeśli w kolizji tej ucierpią inne osoby należy im się odszkodowanie z UFG.
Ubezpieczenie OC komunikacyjne należy do obowiązku w naszym kraju. Państwo nakłada taki obowiązek na każdego właściciela pojazdu mechanicznego, aby w razie kolizji lub wypadku poszkodowany mógł uzyskać stosowne odszkodowanie. Ubezpieczenie komunikacyjne OC chroni zatem interesy osób poszkodowanych. Dzięki temu, że sprawca wypadku posiada polisę (wypełnił zatem obowiązek) wypłatą odszkodowania zajmuje się zakład ubezpieczeń i nie ma ryzyka, że sprawcy nie byłoby stać na naprawienie szkody. Jeśli okaże się jednak, że sprawca wypadku uciekł poszkodowany dostanie rekompensatę finansową z ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Pomimo wysokich kar kierowcy lekceważą przepisy
Brak ubezpieczenia OC oznacza dla właściciela pojazdu wysoką kare finansową. Pomimo tego, wielu kierowców nie spełnia tego obowiązku. W tym przypadku, odszkodowanie z UFG zostanie wypłacone osobie poszkodowanej, ale urząd zwróci się z regresem do nieubezpieczonego sprawcy. Tu należy zaznaczyć, że rekompensata może sięgać od kilku do kilkuset tysięcy złotych.
Wypadek, kiedy sprawca jest nieznany
Bywają takie sytuacje, że sprawca wypadku jest nieznany, albo nie ma polisy OC, wówczas odszkodowanie wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeżeli nie uda się zidentyfikować sprawcy, to UFG wypłaci odszkodowanie za szkody:
Wypadek, kiedy sprawcę udało się ustalić
W przypadku, gdy sprawcę udało się ustalić, ale nie miał on polisy OC poszkodowany dostanie odszkodowanie z Funduszu zarówno za szkody na osobie, jak i szkody materialne, a po wypłaceniu odszkodowania UFG wystąpi do sprawcy z roszczeniem regresowym, czyli żądaniem zwrotu wypłaconego odszkodowania.
Jakie formalności?
Poszkodowani mogą zgłosić roszczenia do Funduszu za pośrednictwem jednego z firm ubezpieczeniowych – do każdego towarzystwa będącego członkiem UFG. I tu należy podkreślić, że żadna z tych firm nie może odmówić przyjęcia zgłoszenia takiej szkody. W przypadku strat materialnych poszkodowany składa oświadczenie, że nie posiada dobrowolnego ubezpieczenia autocasco. Jeżeli ma AC, to z tego ubezpieczenia otrzyma odszkodowanie, a UFG zrekompensuje mu dodatkowe koszty, którymi są np. utracone zniżki. Likwidację szkody przeprowadza ubezpieczyciel, za którego pośrednictwem zgłoszone zostało roszczenie do UFG.
Odszkodowanie dostaniesz w ciągu 30 dni
UFG ma na wypłatę odszkodowania 30 dni, licząc od daty otrzymania akt szkody od zakładu ubezpieczeń. Może się zdarzyć, że w tym terminie nie jest możliwe wyjaśnienie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności Funduszu lub wysokości świadczenia i wtedy UFG powinien wypłacić odszkodowanie w ciągu 14 dni od daty wyjaśnienia powyższych okoliczności. Bezsporna część świadczenia powinna zostać wypłacona w ciągu 30 dni od momentu otrzymania akt szkody.
Skomentuj