Już niedługo wszyscy narciarze będą mogli rozpocząć prawdziwe zimowe szaleństwo. Stoki w Polsce i za granicą zapełnią się miłośnikami takiej aktywności fizycznej. Pamiętajmy jednak, że podczas zjazdów na stokach oraz na wyciągach może dojść do wypadku. Warto więc zainwestować w kompleksowe ubezpieczenie narciarskie oraz znać prawa i obowiązki, które dotyczą narciarzy.
Na temat obowiązków i praw narciarza można dowiedzieć się z ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich z dnia 31 grudnia 2011 roku. Najważniejsze zapisy dotyczą m.in. obowiązku jazdy w kasku i zakazie jazdy pod wpływem alkoholu. O co musi zadbać narciarz, by czas na stoku był bezpieczny?
Kask, gogle, rękawice i kombinezon to niezbędnik narciarza. Jeśli chodzi o kask ochronny do jazdy, to jest on przeznaczony obowiązkowo dla narciarzy i snowboardzistów, którzy nie ukończyli 16 roku życia. Kara za jego brak jest nakładana na osobę, która jest odpowiedzialna za dzieci i młodzież podczas uprawiania narciarstwa zjazdowego lub snowboardingu. Może to więc być rodzic, opiekun wyjazdu lub nauczyciel. Kara za brak kasku wynosi od 20 zł do nawet 5 tysięcy zł.
Jazda pod wpływem alkoholu może doprowadzić do tragedii. Dotyczy to nie tylko samochodów, ale również jazdy na nartach. Pamiętaj, że każdy właściciel zorganizowanego terenu narciarskiego lub jego zarządca może odmówić wejścia na stok osobie, która znajduje się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
Policja może zostać wezwana, gdy pijana osoba stanowcza upiera się, że chce jeździć. W ostatnim czasie usłyszeć można o akcjach policjantów, którzy na stokach sprawdzają trzeźwość narciarzy. Nie zdziw się więc, gdy na stoku spotkasz policjanta na nartach.
Przed rozpoczęciem zimowego szaleństwa warto znać niezbędne zasady zachowania w celu ochrony życia i zdrowia siebie i osób trzecich znajdujących się na stoku. Zadaj sobie pytanie o co musi zadbać narciarz? Przed zjazdem zapoznaj się z regulaminem trasy i obiektów. Zawsze należy przestrzegać znaków, zakazów i nakazów dotyczących danego terenu narciarskiego. Nie należy również zapominać o przestrzeganiu dozwolonej prędkości oraz o wyborze trasy, która jest dostosowana do naszych umiejętności. Zwracaj uwagę na warunki atmosferyczne i używaj sprzętu zgodnie z jego przeznaczeniem.
Ubezpieczenie narciarskie to produkt ubezpieczeniowy z którego z roku na rok korzysta coraz więcej narciarzy. Warto z takiej ochrony skorzystać zwłaszcza podczas urlopu za granicą. Na stokach w np. Czechach, Słowacji, Austrii lub Włoszech za akcję ratowniczą, pomoc medyczną, leczenie trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Oznacza to, że za wypadek na stoku można otrzymać rachunek nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto więc zainwestować w kompleksowe ubezpieczenie, które pokryje wszystkie koszty związane z niespodziewanym wypadkiem. W wyborze polisy skontaktuj się z ekspertami SuperUbezpieczenia.pl, którzy doradzą i znajdą polisę dostosowaną do Twoich potrzeb i oczekiwań.
Nie ma co ukrywać, że jazda na nartach to wielka frajda i przyjemność. By w pełni czuć się bezpiecznie należy wiedzieć o co musi zadbać narciarz. Przestrzegaj przepisów i pamiętaj o ubezpieczeniu. Dzięki temu zadbasz o swoje bezpieczeństwo na stoku.
Skomentuj