Oficjalnie możemy powiedzieć, że w roku 2016 wszyscy kursanci ubiegający się o prawo jazdy „oszukali przeznaczenie”. Nowe przepisy wejdą w życie dopiero w 2017 roku. W całym roku 2015 kursanci chcieli jak najszybciej zdać prawo jazdy na starych zasadach. W WORD-ach kolejki wraz z końcem roku stawały się co raz większe. Na szczęście wszystko zostało przesunięte na rok 2017.
Co czeka kursantów w 2017 roku?
Nowe przepisy będą obowiązywać wszystkich, którzy dokument odbiorą po 1 stycznia 2017. Co się zmieni? Jedną ze zmian jest okres próbny, który po wydaniu prawa jazdy będzie trwał przez 24 miesiące. Oznacza to dla nowego kierowcy zaostrzone przepisy. Pierwsze 8 miesięcy to czas, gdzie nie będzie można jeździć w terenie zabudowanym nie więcej niż 50 km/h. W obszarze niezabudowanym będzie to 80 km/h, a na autostradach i drogach ekspresowych nie wolno będzie przekraczać 100 km/h.
O okresie próbnym napisano już wszystko. Przypominamy, że przez dwa lata kierowca będzie mógł popełnić tylko 2 wykroczenia. Za trzecim będzie już zabierane prawo jazdy.
Nowe obowiązki kierowcy
Wraz z wejściem w życie nowych przepisów świeżo upieczony kierowca będzie musiał przez pierwsze 8 miesięcy jeździć z zielonym listkiem naklejonym na szybę. Czeka go też obowiązkowe szkolenie między 4 a 8 miesiącem polegające na zaliczeniu dwugodzinnego kursu z zakresu problematyki wypadków drogowych. Koszt takiego kursu będzie wynosił około 100 zł.
Oprócz tego w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy trzeba będzie zdać kurs praktyczny z wyprowadzania auta z poślizgu. Trwać on ma godzinę i będziemy musieli za niego zapłacić 200 zł.
Zmiany nie tylko dla „nowych”
Nowe przepisy nie ominą także doświadczonych kierowców. W tym przypadku chodzi tutaj o magiczny limit 24 punktów karnych za przekroczenie których odbiera się prawo jazdy. W nowych przepisach po przekroczeniu punktów kierowca nie będzie kierowany znów na egzamin.
Nowością będzie to, że po przekroczeniu limitu punktów, każdy kierowca będzie musiał odbyć kurs reedukacyjny. Trwać on ma 28 godzin i dodatkowo kierowca będzie musiał uzyskać zaświadczenie od psychologa.
Wielu kursantów uważa, że nowe przepisy bardzo utrudni życie nowym kierowcom. Dlatego rok 2015 był „wyścigiem z czasem”, by zdążyć przed 2016 rokiem. Opóźnienia we wdrożeniu w życie systemu CEPiK sprawiają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać dopiero w 2017 roku. Zatem każdy kandydat na kierowcę ma jeszcze rok czasu na zdobycie uprawnień do prowadzenia samochodu na starych zasadach.
Żródło: www.mojafirma.infor.pl
Skomentuj