System CEPiK 2.0 czyli informatyczny system Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców ma być milowym krokiem w obsłudze kierowców i gromadzenia wszystkich niezbędnych danych o pojazdach i kierowcach. W ostatnim czasie bardzo wiele mówi się o tym systemie, jego zaletach i wadach. Co jednak trzeba wiedzieć o tym systemie?
W systemie CEPiK zawarte są wszystkie informacje na temat pojazdów zarejestrowanych w Polsce i kierowcach, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia. Nad wprowadzanymi danymi czuwa Centralny Ośrodek Informatyki, a wszystkie zasady działania systemu są uregulowane ustawą o Ruchu Drogowym.
System Informatyczny CEPiK obejmuje dwie ewidencje. Chodzi tu m.in. o centralną ewidencję pojazdów (CEP) oraz centralną ewidencję kierowców (CEK).
Ewidencja CEP gromadzi dane dotyczące pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Znajdą się tam m.in. informacje o:
Natomiast w systemie CEK znajdziemy informacje o kierowcach takie jak:
System grodzami m.in. dane osobowe, dane dotyczące dokumentów i informacje o dodatkowych uprawnieniach.
System CEPiK to bogata baza na temat pojazdów i kierowców. Jednak, by stale się ona rozwijała wszystkie informacje muszą być przekazywane na bieżąco. Kto dostarcza więc dane do systemu?
Dane z systemu CEPiK są bardzo ważne dla wielu podmiotów, dla których informacje o kierowcach i pojazdach są niezbędne podczas wykonywania swoich obowiązków. Z danych korzysta m.in.:
System CEPiK nie jest jednak zamknięty na obywateli. Każdy może uzyskać podstawowe dane o pojeździe. W tym celu uruchomiono bezpłatne usługi takie jak:
Każdy kierowca musi wiedzieć, że od 1 października 2018 roku nie musi posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia opłacenia ubezpieczenia OC. Dokument prawa jazdy trzeba jednak dalej mieć przy sobie.
Podczas kontroli policjanci sprawdzą dane w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w komputerach, które będą mieli na wyposażeniu radiowozów. To dobra informacja dla zapominalskich, którym zdarza się wyjechać na drogę bez tych dokumentów.
Dowód rejestracyjny będzie jednak potrzebny m.in. podczas badań technicznych, sprzedaży samochodu lub podczas zagranicznych wyjazdów. Nie zmieni się również procedura odbioru dokumentu. Nadał trzeba będzie po niego udać się do odpowiedniego urzędu.
Skomentuj