Jedną z najważniejszych zasad bezpieczeństwa jest zasada widoczności. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi o tym pamiętać, że to głównie od niego zależy, czy jest bezpieczny, czy nie. Końcówka listopada to czas, kiedy już w okolicach godziny 15 jest szaro, a w dodatku często nastają gęste mgły.
Zarówno piesi jak i rowerzyści powinni zachowywać szczególna ostrożność, ponieważ na drodze to oni są najbardziej narażeni na wypadki. Ulegając im- mają mniejsze szanse na brak szkód. W przypadku zdarzeń drogowych z ich udziałem występuje największe prawdopodobieństwo tragicznych konsekwencji.
Co czwarta ofiara wypadków drogowych to pieszy!
W ubiegłym roku na polskich drogach zabitych i rannych było 8 398 pieszych. Co prawda liczba ta jest niższa niż w roku 2013 o 404, ale i tak w kontekście zestawień europejskich – jesteśmy w trójce krajów o najwyższym współczynniku ofiar pieszych w stosunku do wszystkich ofiar wypadków.
Co daje nam odblask?
Zwolnieni z odblasków jesteśmy tylko w sytuacji, kiedy poruszamy się poza obszarem zabudowanym na drodze przeznaczonej tylko dla pieszych albo po chodniku. Odblask to przykład jak niewielkie wyposażenie może poprawić nasze bezpieczeństwo. Bez niego, jadący samochodem kierowca dostrzeże pieszego dopiero z odległości około 30 metrów. Używając odblasków należy pamiętać, żeby przyczepiać je w tych miejscach, które są dobrze widoczne dla kierowcy. Najlepiej na części ciała od strony jezdni, na wysokości klatki piersiowej.
Gdzie odblaski są najwidoczniejsze?
„Najlepsze światła odblaskowe są te, które pokazują ruch człowieka. Oznaczając ręce i nogi na wysokości kolan, będziemy lepiej rozpoznawalni dla kierowców” – podkreśla Radosław Jaskulski, instruktor Skoda Auto Szkoła.
Czy są kary za brak odblasków?
Tak. Za brak odblasku przewidziana jest kara do 100 zł, a jego zakup należy potraktować jak inwestycję w swoje bezpieczeństwo. Jeżdżąc samochodem trzymajmy kamizelkę w aucie. W razie potrzeby (naprawy koła przy drodze) kamizelka będzie niezbędna. Będąc widocznymi dajemy szanse sobie i innym na bezpieczne poruszanie się po drogach.
Skomentuj