Ubezpieczenie domu w budowie, podobnie jak ubezpieczenie domu już zamieszkanego jest dobrowolne. Wybierając taką polisę musimy przyjrzeć się temu jakie wyłączenia w zakresie ochrony stosują firmy ubezpieczeniowe, a także czy warto dokupić jakieś dodatkowe rozszerzenia, aby w razie wystąpienia szkody mieć zaplecze finansowe na pokrycie ewentualnych kosztów. Jak ubezpieczyć dom w budowie?
Mniejszy zakres ochrony. Dlaczego?
Należy zacząć od tego, że ubezpieczenie budynków, które są dopiero w budowie ma zazwyczaj węższy zakres, niż wtedy gdy dom już wybudowany. Przyczyną tej różnicy jest fakt, że budowa jest słabiej zabezpieczona przed kradzieżą, niż dom z przykładowo zamontowanymi już drzwiami antywłamaniowymi. Ponadto budowa jest zazwyczaj słabo dozorowana ponieważ instalacje alarmowe albo są w trakcie montażu, albo jeszcze takowych zabezpieczeń nie ma. Poza tym budowla bardziej narażona jest na działanie czynników atmosferycznych (brak dachu, rynien, czy okien spowoduje wdarcie się do obiektu wody w czasie ulewy).
Wiele firm ubezpieczeniowych, mając to na uwadze wyklucza ubezpieczenie budowy od takich zdarzeń jak: przepięcia, deszcz nawalny, zalanie.
Standardowo z zakresu ubezpieczenia domu w budowie wyłączana jest odpowiedzialność za przesiąkanie wód gruntowych oraz wszelkie szkody wynikające z nieprzestrzegania obowiązków wynikających z prawa budowlanego. W przypadku domu w budowie ochroną objęte są zazwyczaj wyłącznie zdarzenia losowe: pożar, uderzenie pioruna, wybuch, upadek statku powietrznego, huragan, lawina, zapadanie lub osuwanie się ziemi, trzęsienie ziemi, uderzenie pojazdu, huk ponaddźwiękowy, upadek drzew i masztów.
Nie ubezpieczysz budowli od kradzieży
W standardach firm ubezpieczeniowych istnienie zapis, iż dom w trakcie budowy nie może być ubezpieczony od kradzieży. Taka ochronę wykupimy dopiero po osiągnięciu stanu surowego zamkniętego z zainstalowanym systemem zabezpieczeń. Oczywiście w OWU znajduje się pełny opis tego jak wyglądać ma owo zabezpieczenie. Tylko ścisłe dostosowanie się do zasad ubezpieczyciela, pozwoli nam uzyskać odszkodowanie w razie kradzieży.
Przestudiuj OWU
W tej części polisy znajdują się informacje na temat zakresu ochrony ubezpieczeniowej, a także wszystkie wyłączenia, których w przypadku ubezpieczenia domu w budowie jest więcej. Przykładem jest tu informacja zawarta w OWU w jednej z firm ubezpieczeniowych: „Ochroną ubezpieczeniową nie są objęte szkody powstałe w wyniku opadów atmosferycznych, jeżeli budynek nie posiadał zadaszenia i zamkniętych otworów okiennych i drzwiowych”. Jeśli wiec w warunkach ogólnych mamy informacje, że jesteśmy ubezpieczeni od zalania, należy doczytać też informacją dotyczącą wyłączenia i odpowiednio zabezpieczyć miejsce budowy. Warto podkreślić, że polisa ubezpieczenia domu w trakcie budowy coraz częściej jest wymaganym zabezpieczeniem kredytu bankowego udzielanego na budowę domu.
Jak ubezpieczyć dom w budowie?
Ubezpieczeniem może zostać objęte wyłącznie mienie znajdujące się w posiadaniu Ubezpieczonego, do którego posiada on odpowiedni tytuł prawny. Jednak zazwyczaj w momencie zawierania umowy ubezpieczenia Ubezpieczyciele nie weryfikują praw własności do ubezpieczanej nieruchomości. Wystarczy oświadczenie o byciu jego właścicielem.
Jak ubezpieczyć dom w budowie – przykładowe produkty Towarzystw Ubezpieczeniowych:
– InterRisk -https://www.interrisk.pl/dla_ciebie/dom_i_mieszkanie/bezpieczny_dom/
– Gothaer – https://www.gothaer.pl/pl-dla-ciebie-produkt/58319/dom-lub-mieszkanie-www/ubezpieczenie-domow-mieszkan-cztery-katy/
Jeśli nadal masz wątpliwości, skontaktuj się ze specjalistami z SuperUbezpieczenia.pl. Pomogą Tobie wybrać najlepsze ubezpieczenie
Skomentuj