Kliknij i zobacz więcej!

Superubezpieczenia.pl

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne nie tylko przy zatrudnieniu

Utrata pracy, nie jest łatwym i miłym doświadczeniem w życiu. Wraz z pracą tracimy dochód, oraz i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zanim znajdziemy inne zatrudnienie, możemy przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego po to, by móc dalej korzystać z opieki z państwowej lekarskiej.

Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ wiąże się z koniecznością opłacania składek w każdy miesiącu, jednak ich wysokość jest o wiele niższa, niż sumy, które musielibyśmy przeznaczyć na opłacenie prywatnych wizyt lekarskich.

Co należy zrobić, aby korzystać z usług NFZ?

Korzystanie z usług Narodowego Funduszu Zdrowia wymaga podleganiu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Osoby zatrudnione (oczywiście leganie) podlegają ubezpieczeniu „ z góry” i nie muszą martwić się składki. Jeśli jednak nie mamy zatrudnienia, jest kilka sposobów na to, aby korzystać z opieki zdrowotnej w ramach NFZ. Jednym ze sposobów na ubezpieczenie w ramach NFZ jest zgłoszenie niepracującego współmałżonka do ubezpieczenia, jako członka osoby pracującej i ubezpieczonej. Jeśli nie ma takiej możliwości, osoba niepracująca może zgłosić się do Urzędu Pracy, który ma obowiązek objąć takim ubezpieczeniem osobę bezrobotną. Tu należy pamięć, że każda forma zarobkowania skreśla nas z listy osób bezrobotnych.

Jeśli będziemy uzyskiwać przychód np. z umowy o dzieło, ani Urząd Pracy, ani współmałżonek nie będzie mógł nas ubezpieczyć. Nie oznacza to jednak, że zostaniemy skazani na prywatne wizyty. Warto wówczas rozważyć zawarcie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Osoba, które chce takowe posiadać, musi mieszkać na terytorium RP, a wniosek składa, we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania oddziale NFZ. Druk wniosku można otrzymać w oddziale NFZ albo pobrać z jego strony internetowej..

Zmienna minimalna składka

Opłacając składkę, należy pamiętać, że wysokość minimalnej składki zmienia się co kwartał w związku ze zmianą przeciętnego wynagrodzenia, od którego jest naliczana. Informację o kwocie minimalnej wpłaty można uzyskać m.in. w oddziale wojewódzkim NFZ, czy sprawdzić na stronie internetowej Funduszu. Aby ustalić wysokość opłaty występujący z wnioskiem o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym musi przedstawić dokument poświadczający ostatni okres ubezpieczenia. Może to być np. zaświadczenie zakładu pracy o opłacaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne, decyzja o utracie statusu osoby bezrobotnej. Co ważne- umowa o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne zawierana jest na czas nieokreślony.

Polub ten artykuł!

Skomentuj

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne nie tylko przy zatrudnieniu

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x