Wybierając się w jakąkolwiek podróż – nie tylko do krajów zagrożonych ryzykiem ataków terrorystycznych – należy wykupić ubezpieczenie turystyczne. Jednak w obecnej sytuacji, coraz częściej sprawdzamy, czy polisa turystyczna odpowiada również za szkody w sytuacji, gdy wystąpią one w związku z działaniami wojennymi, lub atakami terrorystycznymi.
Na stronie Ogólnopolskiej Bazy Agentów Ubezpieczeniowych można dowiedzieć się, które firmy ubezpieczeniowe oferują pomoc i pokrycie kosztów leczenia w związku z przeprowadzonym atakiem terrorystycznym. Istnieją towarzystwa ubezpieczeniowe, które w ogóle nie odpowiadają za szkody, które są następstwem działań wojennych i aktów terroru, nie ma u nich również możliwości rozszerzenia odpowiedniości o te wydarzenia. Są to Towarzystwa Ubezpieczeniowe: InterRisk, Compensa, Uniqa i Gothaer.
Jednak większość towarzystw – jak podaje OBAU – daje klientom możliwość dokupienia opcji i tym samym zwiększenia ochrony w przypadku nieoczekiwanej wojny lub terroryzmu.
Niestety często w OWU znajduje się też informacja o tym, że odpowiedzialność Ubezpieczyciela ustaje po kilku dniach od pierwszych aktów terroryzmu czy działań wojennych. W takich firmach jak TU Europa i STU Hestia odpowiedzialność jest wiążąca przez 5 dni od pierwszych zdarzeń. Natomiast w Allianz, AXA, Generali, czy ERV odpowiedzialność wygasa z końcem 7 dnia od rozpoczęcia działań wojennych, czy aktów terrorystycznych.
W danych zebranych przez OBAU znajdziemy również informacje, które firmy oferują pomoc w ramach powstania nieoczekiwanej wojny lub ataków terrorystycznych bez względu na czas ich wystąpienia.
Przykładowo:
– oferta Link4, w której zgodnie z OWU klient ma zagwarantowane pokrycie kosztów leczenia w związku z przeprowadzonym atakiem terrorystycznym już w standardowym zakresie.
– oferta PZU Wojażer – Pomoc w podróży z możliwością wykupienia dodatkowej klauzuli, która gwarantuje odpowiedzialność nawet jeśli na tym terenie takie zdarzenia miały już miejsce.
źródło: www.obau.pl
Skomentuj