Obywatele państw strefy Schengen oraz innych krajów Unii Europejskiej muszą posiadać wizy, aby przekroczyć granicę Federacji Rosyjskiej. Warto dodać, że Obwód Kaliningradzki jest traktowany jak obszar Federacji Rosyjskiej, zatem tam również obowiązują wizy.
W drodze do Rosji przez Białoruś musimy zaopatrzyć się również w wizę tranzytową, którą należy okazać białoruskim urzędnikom. Wizę tranzytową uzyskamy na podstawie wcześniej uzyskanej wizy do Federacji Rosyjskiej.
Co potrzebne do złożenia wniosku?
Niezależnie od typu wizy, wymagany jest taki komplet dokumentów.
1. Do prawidłowo wypełnionego wniosku o wizę, należy okazać się paszportem z datą ważności o 180 dni dłuższą niż data ważności wizy. W paszporcie muszą być dwie puste, obok siebie niezapisane, nieostemplowane strony.
2. Fotografia do wniosku wizowego musi być jak najbardziej aktualna (nie starsza niż pół roku), o wymiarach 3,5 na 4,5 cm. Zdjęcie musi być wykonane na jasnym tle, z twarzą na wprost z zamkniętymi ustami, oboje uszu muszą być widoczne, bez nakrycia głowy. Nakrycie głowy dopuszczalne jest dla osób, które noszą takowe zgodnie z zasadami wyznania lub tradycji narodowych pod warunkiem, że na fotografii w paszporcie również jest z nakryciem głowy. Twarz musi zajmować od 70 do 80 proc. fotografii.
3. Dokument potwierdzający ubezpieczenie.
Ubezpieczenie zdrowotne powinno być zawarte na cały okres pobytu w Rosji, a zakres dat polisy powinien pokrywać się z okresem ważności wizy oraz wszystkimi zaplanowanymi dniami pobytu. Polisa musi bezwzględnie zawierać informację, że swoim zasięgiem obejmuje teren Federacji. Powinna też zawierać wykaz usług medycznych i medyczno-transportowych, włącznie z repatriacją zwłok. Informacje na temat ubezpieczenia uzyskaliśmy na podstawie rozmowy z pracownikiem Konsulatu, który w rozmowie z nami potwierdził iż nie ma różnicy u którego przedstawiciela kupimy polisę.
Gdzie złożyć wniosek?
W urzędach obowiązuje ścisła rejonizacja w przyzwaniu wiz:
1. Konsulat w Warszawie przyjmuje aplikantów, którzy posiadają paszporty z województw: mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego oraz podlaskiego.
2. Konsulat w Gdańsku przyjmuje paszporty wydane w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim oraz warmińsko-mazurskim.
3. Konsulat w Krakowie obejmuje województwa: małopolskie, śląskie, świętokrzyskie oraz podkarpackie.
4. Konsulat w Poznaniu honoruje paszporty z województw: wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego oraz opolskiego.
5. Olsztyn.
Osoby, które nie posiadają polskiego obywatelstwa, aby złożyć dokumenty muszą okazać kopię lub oryginał karty pobytu/ zaświadczenia o zarejestrowaniu pobytu obywatela UE. Muszą też posiadać zaświadczenie o zameldowaniu, ważne w chwili składania dokumentów jeszcze minimum 90 dni. Obywateli Wielkiej Brytanii, USA i Gruzji obowiązują inne wnioski wizowe.
Każda wiza rosyjska wydawana jest na daty dzienne podane w voucherze turystycznym lub zaproszeniu. Data rozpoczynająca wizę nie może być wcześniejsza niż data odbioru gotowej wizy z konsulatu.
Skomentuj