Posiadanie samochodu wymaga od jego właściciela posiadania kilku niezbędnych dokumentów. Dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC i karta pojazdu. Co się stanie, gdy ten ostatni dokument się zgubi? Sprawdź to.
Zgubiłeś Kartę Pojazdu?
Karta pojazdu to dokument, który wydawany jest w Polsce od 1 lipca 1999 roku. Konieczność jego posiadania reguluje prawo, a dokładniej art.77 pkt 1 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku. Pamiętaj, że kupując samochód musisz dostać wszystkie dokumenty wraz z kartą pojazdu. Taką kartę wydaje zwykle importer lub producent. Warunkiem jest, by auto było wyprodukowane i kupione w Polsce. Sprowadzając samochód z zagranicy kupujący ma obowiązek kartę pojazdu wyrobić w odpowiednim starostwie powiatowym. Karta pojazdu zawiera całą historię pojazdu, czyli takie dane jak: dane na temat pojazdu i właściciela, informacje o wszystkich rejestracjach pojazdu, parametry techniczne pojazdu.
Czy kartę pojazdu trzeba mieć zawsze przy sobie?
Pytanie to często przewija się na wielu forach motoryzacyjnych. Wyjaśniamy, że karta pojazdu nie jest niezbędna podczas kontroli drogowej. Może spokojnie kartę trzymać w domu. Gubiąc ją należy wyrobić nową, co może kosztować. Karta jest jedynie potrzebna przy sprzedaży bądź przy przerejestrowaniu. Obowiązek posiadania karty pojazdu podczas sprzedaży ma wykluczyć jego rejestrację przez osoby, które nie są do tego uprawnione.
Gubiąc kartę pojazdy trzeba wyrobić tzw. „wtórnik”. Można to zrobić w starostwie powiatowym. Należy najpierw wypełnić oświadczenie i podać powód wymiany. Okazuje się, że można zarejestrować pojazd bez karty pojazdu. Potrzebne jednak jest zaświadczenie wystawione przez poprzedni urząd, który rejestrował oraz protokół policyjny. Oprócz tego przydatne może być pisemne potwierdzenie danych przez producenta lub importera. Możesz również być poproszony o okazanie tablic rejestracyjnych.
Wyrobienie wtórnika karty pojazdu kosztuje 75 zł. Jeśli w naszym imieniu w starostwie powiatowym ma stawić się pełnomocnik, wówczas trzeba doliczyć dodatkowe 15 zł. Dokument zostanie wydany w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku.
Skomentuj