Wybór samochodu w celach biznesowych to dość skomplikowany proces. Przedsiębiorcy, którzy już wybrali samochód, muszą dodatkowo zadbać o ubezpieczenie, oraz inne formalności związane z kupnem auta. Każdy właściciel samochodu ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Co jednak robić, w przypadku kiedy agent zapyta o dodatkowe ubezpieczenie AC przy zakupie auta firmowego?
Ubezpieczenie komunikacyjne OC, chroni wszystkich właścicieli samochodów od zdarzeń na drogach. Nawet w przypadku , gdy sprawcą kolizji będzie osoba nieubezpieczona, a my poniesiemy szkody – ubezpieczenie OC wypłaci nam UFG. (Ten z kolei na pewno zwróci się o zwrot kosztów do sprawcy szkody).
Kiedy zatem podjąć decyzję o dodatkowym ubezpieczeniu?
Najlepiej w momencie wypełniania formalności przy obowiązkowym ubezpieczeniu OC. Firmy ubezpieczeniowe bowiem często oferują pakiet dając przy tym duże zniżki. Jeśli kupujemy na firmę więcej niż jedno auto, rabaty są jeszcze większe.
Ubezpieczenie AC przy zakupie firmowego samochodu – przemyśl i porównaj oferty
Dodatkowe ubezpieczenie AC przy zakupie firmowego samochodu, lub floty chronić będzie auta na wypadek kradzieży, pożaru, gradu czy huraganu, a także stłuczki z naszej winy czy dewastacji przez osoby trzecie, np. na parkingu. Posiadając flotę nowych samochodów, bez ubezpieczenia AC narażamy się na ogromne ryzyko finansowe. Nowe samochody mają bowiem dużą wartość, kradzież choćby jednej sztuki wiąże się z ogromnymi startami, nie mówiąc już o kradzieży kilku sztuk. Inaczej sytuacja wygląda, kiedy posiadamy auta starsze niż 10 lat. Ubezpieczyciele w większości nie ubezpieczają takich samochodów, a jeśli już, to cena polisy AC jest naprawdę wysoka. Wracając do floty samochodów nowych – ubezpieczenie AC przy zakupie firmowego samochodu powinno być przemyślaną decyzją. Po pierwsze należy porównać ceny w kilku towarzystwach i jak mają się one do proponowanych przez ubezpieczyciela warunków. Zwracamy szczególną uwagę na sumę ubezpieczenia (to maksymalna wysokość sumy do jakiej ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie), a także wyłączenia z ochrony. Warto też zwrócić uwagę na to, czy tzw. suma ubezpieczeniowa jest gwarantowana. Jeśli tak, to ubezpieczyciel wypłaci pełne odszkodowanie w razie kradzieży. Jeśli nie, może po kilku miesiącach stwierdzić, że wartość auta spadła, więc suma ubezpieczeniowa również.
Zapoznaj się z zapisem kiedy polisa nie „ nie zadziała”
Każda polisa zawiera zestaw zdarzeń, po których firma nie wypłaci odszkodowania (tzw. wyłączenia).
Nawet najlepsza polisa nie uchroni nas w momencie, kiedy działaliśmy pod wpływem alkoholu, czy innych środków odurzających. Nie mamy też co liczyć na odszkodowanie, jeśli w ukradziono nam samochód w którym zostawiliśmy np.; dowód rejestracyjny. Jeśli wypadek spowodowała osoba, nie posiadająca prawa do kierowania autem, ubezpieczyciel również nie poniesie finansowych konsekwencji. Najlepiej sprawdzić szczegóły w ogólnych warunkach ubezpieczenia
Im droższa tym lepsza
W przeciwieństwie do obowiązkowego ubezpieczenia OC, gdzie zakres ochrony jest tak sam, ubezpieczenie autocasco posiada kilka różnych wariantów. I tu warto się zastanowić, czy bardziej zależy nam na niższej cenie, czy na większej ochronie. Jeżeli chcemy zapłacić za pełną ochronę, to tu też mamy do wyboru różne warianty. W bezgotówkowym – zwykle droższym – warsztat klienta płaci za naprawę i przedstawia fakturę, a ubezpieczyciel na jej podstawie wypłaca odszkodowanie. W wariancie kosztorysowym to ubezpieczyciel wycenia szkodę i wypłaca pieniądze. Wariant kosztorysowy wiąże się najczęściej z niższą ceną.
Skomentuj