Kliknij i zobacz więcej!

Superubezpieczenia.pl

Fotoradary – co warto wiedzieć?

Dyskusji na temat fotoradarów w Polsce nie brakuje. Zmiany przepisów, które następują bardzo często, powodują wiele  niejasności.  Kierowcy nie wiedzą na przykład jak  powinny być one prawidłowo oznakowane, gdzie mogą być zlokalizowane, gdzie jest to zabronione, jak drogowcy identyfikują auta itp. Zatem przygotowaliśmy krótki artykuł o tym co powinieneś wiedzieć o fotoradarach.

  1. Jak wygląda identyfikacja auta?

Przepisy ruchu drogowego wymagają, aby na zdjęciu wykonanym przez fotoradar uwidoczniona była tablica rejestracyjna. Numery te wystarczą do zidentyfikowania właściciela pojazdu – ten natomiast musi wskazać, kto prowadził w tym czasie samochód.

  1. Czy fotoradary zawsze błyskają?

Nie. Za dnia lampy urządzeń zwykle nie błyskają, jednak wraz z nadejściem pory popołudniowej, kiedy zaczyna szarzeć, zawsze uruchamia się lampa. Aby nie oślepiać kierowców, często w radarach stosuje się czerwony filtr, dzięki któremu lampa jest mniej „dokuczliwa”.

  1. Czy fotoradar może stać wszędzie?

Instalacja urządzeń odbywa się na ściśle określonych warunkach. Fotoradary nie mogą stać przy tablicach metalowych, czy metalowych płotach. Przy lokalizacji urządzeń, koniecznie musi być przeanalizowany stan bezpieczeństwa ruchu drogowego na odcinkach 500 m w obu kierunkach od danego miejsca lub do najbliższych skrzyżowań z drogami o równej lub wyższej kategorii. Odległość między fotoradarami stacjonarnymi na tej samej drodze nie może być mniejsza niż 500 metrów w przypadku terenu zabudowanego. terenie niezabudowanym z kolei nie może być mniejsza niż 2 km. Wyjątkiem jest, gdy urządzenia dokonują pomiarów w przeciwnych kierunkach ruchu. Źródłem zakłóceń może być także znajdująca się blisko sygnalizacja świetlna.

  1. Czy fotoradar robi zdjęcia dopiero przy prędkości znacznie wyższej niż ta, która dozwolona jest przepisami?

Większość kierowców zdaje sobie sprawę z tego, że urządzenia mają pewną tolerancję. Tego wymagają z kolei przepisy, które mówią, że urządzenie może się uruchomić, jeśli kierowca będzie jechał o ponad 10 km/h więcej niż jest to dozwolone na danym odcinku drogi.

  1. Z jakiej odległość wykonywany jest pomiar prędkości?

Pomiar prędkości zwykle jest wykonywany w odległości 10-45 m od radaru. Natomiast zdjęcie robione jest, gdy pojazd znajduje się kilka do kilkunastu metrów od urządzenia.

Polub ten artykuł!

Skomentuj

Fotoradary – co warto wiedzieć?

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x