Kliknij i zobacz więcej!

Superubezpieczenia.pl

Wirus Ebola – Na co uważać!

Epidemia gorączki krwotocznej Ebola w Afryce Zachodniej należy do „najbardziej przerażająch” przypadków od 40 lat, czyli od czasów pojawienia się tej choroby. Liczba ofiar ciągle wzrasta.

Jakiś czas temu wicedyrektor Światowej Organizacji Zdrowia oświadczył, że jest to najbardziej przerażająca epidemia jaką spotkał świat. Na konferencji w Genewie dodał, że rozprzestrzenienie się choroby, która pojawiła się na południu Gwinei, a potem rozprzestrzeniła się do stolicy kraju, Konakry, oraz sąsiedniego kraju Liberii jest bardzo niepokojące. Stwierdził też, że w tej części Afryki, nigdy nie występowała ta epidemia. Co najważniejsze tego rodzaju epidemiom zazwyczaj towarzyszą strach i niepokój.

WHO podało niedawno, że w samej Gwinei zarejestrowano 157 przypadków zakażeń, w tym 101 śmiertelnych. W Liberii to 21 przypadków zakażeń, w tym 10 śmiertelnych. Podejrzewa się jednak, że choroba dotarła aż do Sierra Leone. W Mali badanych jest około 10 przypadków.

Wcześniej Ebola nie występowała w tej części Afryki. Została odkryta 1976 roku w Afryce Środkowej , gdzie spowodowała ona około 1200 śmierci. Choroba ta zabija od 25-90 procent zarażonych, przenosi się za pomocą płynów ustrojowych lub krwi. Do tej pory brak na nią jakichkolwiek lekarstw.

Jak informuje portal infekcje.mp.pl:

CDC, ECDC oraz polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradzają podróże do Gwinei, Liberii, Nigerii i Sierra Leone ze względu na ryzyko EVD. Podróżni planujący wyjazd do tych krajów powinni wziąć pod uwagę, oprócz zagrożenia EDV, narastające utrudnienia w dostępie do opieki zdrowotnej w razie innych problemów zdrowotnych oraz ograniczenia w transporcie lokalnym. W razie koniecznej podróży do krajów zagrożonych EVD zaleca się bezwzględne stosowanie zasad profilaktyki zakażenia:

1) unikanie kontaktu z chorymi na EVD oraz z ich płynami ustrojowym i przedmiotami, które mogły zostać zakażone
2) unikanie kontaktu ze zwłokami osób zmarłych na EVD
3) częste i dokładne mycie rąk z użyciem mydła lub środków dezynfekujących
4) unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami, żywymi lub padłymi, oraz jedzenia dziczyzny
5) dokładne mycie owoców i warzyw przed spożyciem
6) unikanie niezabezpieczonych stosunków seksualnych
7) unikanie miejsc, które mogą być zasiedlone przez nietoperze, takich jak jaskinie, opuszczone zabudowania oraz kopalnie.

Z uwagi na zwiększone zagrożenie zakażeniem EV w placówkach medycznych rekomenduje się podróżnym udającym się do Afryki Zachodniej także wcześniejsze zapoznanie się z możliwościami opieki zdrowotnej w regionie docelowym oraz ubezpieczenie pokrywające koszty ewakuacji medycznej, tak aby ograniczyć ryzyko ekspozycji w lokalnych jednostkach opieki zdrowotnej w razie innej choroby lub wypadku.

Osoby, u których w okresie 3 tygodni po powrocie z kraju objętego epidemią wystąpiły objawy mogące odpowiadać EVD, lub które w czasie podróży miały kontakt z osobą chorą na EVD lub z chorym, lub z padłym zwierzęciem – powinny pozostać w domu i niezwłocznie skontaktować się ze służbami ratowniczymi (nr tel. 999 lub 112). Należy poinformować dyspozytora o odbytej podróży i postępować zgodnie z jego wskazówkami.

Polub ten artykuł!

Skomentuj

Wirus Ebola – Na co uważać!

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x